Poli Iași, victorie cu 2-0 cu Petrolul Ploiești, în Copou. Rezultatul îi asigură rămânerea în grupa A

X Press
1 Min Read

Poli Iași a învins-o pe Petrolul, scor 2-0, în runda cu numărul 9 din play-out-ul din Superliga. În urma acestei victorii, dar și datorită rezultatelor din celelalte meciuri, moldovenii s-au salvat matematic de la retrogradare.

După o primă repriză încheiată 0-0, în care doar Ștefanovici s-a apropiat periculos de poarta lui Zima, gazdele au dat lovitura în partea a doua.

Ocaziile lui Ștefanovici (54) și Buș (55) au anunțat golurile. Cătălin Itu a deschis scorul norocos în minutul 68, iar după câteva zeci de secunde, Bettaieb a dublat avantajul grupării din Copou, după ce a trimis în plasă balonul respins în față de portarul oaspeților.